Lwów – odkryj kobiecy charakter miasta!
Lwów, miasto o bogatej historii i wielokulturowej przeszłości, od wieków znane jest jako „Miasto Kobiet”. Chociaż określenie to może na pierwszy rzut oka brzmieć stereotypowo, kryje się za nim fascynująca historia emancypacji kobiet i ich wpływu na kształtowanie lwowskiej tożsamości. Zapraszamy na fascynująca wycieczkę do Lwowa śladem wspaniałych kobiet.
Lwów – miasto sprzyjające kobietom
Już w XVI wieku Lwów wyróżniał się na tle innych polskich miast stosunkowo liberalnym podejściem do roli kobiet. W przeciwieństwie do wielu innych miejsc, kobiety we Lwowie miały większe możliwości edukacyjne i zawodowe. Mogły zakładać i prowadzić własne firmy, a także zasiadać w radach miejskich. Może kogoś zaskakiwać, ale Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających emancypacji kobiet we Lwowie była obecność licznych zakonów żeńskich. Klasztory te nie tylko zapewniały kobietom schronienie i edukację, ale także stawały się ośrodkami kulturowymi i społecznymi. Siostry zakonne prowadziły szkoły, szpitale i domy dziecka, a także angażowały się w działalność charytatywną.
Lwów – miasto silnych kobiet, czy wycieczka do Lwowa szlakiem emancypacji byłaby ciekawa? Na przestrzeni dziejów Lwów wydał na świat wiele wybitnych kobiet, które odegrały znaczącą rolę w historii Polski i Ukrainy. Lwów – miasto kobiet dzisiaj Chociaż Lwów nadal boryka się z problemami nierówności płci, kobiety odgrywają coraz większą rolę we wszystkich sferach życia miasta. Polityka: W 2020 roku 50% miejsc w Radzie Miejskiej Lwowa zajęły kobiety. Biznes: W 2021 roku 38% firm we Lwowie było zarządzanych przez kobiety. Kultura: Kobiety stanowią znaczącą część lwowskiej sceny artystycznej, literackiej i muzycznej. Lwów wciąż jest miastem, w którym kobiety mogą czuć się swobodnie i bezpiecznie. Jest to miasto, które oferuje kobietom wiele możliwości edukacyjnych i zawodowych. Lwów jest miastem, w którym kobiety mogą realizować swoje marzenia i aspiracje.
Co sprawia, że Lwów jest „miastem kobiet”?
Jest wiele czynników, które sprawiają, że Lwów jest „miastem kobiet”. Do najważniejszych należą: bogata historia emancypacji kobiet, obecność licznych zakonów żeńskich, wybitne kobiety, które Lwów wydał na świat, wzrastająca rola kobiet w życiu współczesnego Lwowa
Lwów to miasto, które od wieków sprzyja kobietom i oferuje im wiele możliwości. Jest to miasto, w którym kobiety mogą czuć się silne i niezależne. Lwów jest prawdziwym „miastem kobiet”. Wycieczka do Lwowa może stać się naprawdę inspirującym doświadczeniem dla kobiet odrywających niełatwą historię swoich prababć. Oprócz wyżej wymienionych informacji, warto również zwrócić uwagę na istnienie licznych organizacji kobiecych we Lwowie, są organizowane coroczne festiwale i wydarzenia poświęcone kobietom oraz bardzo duża dostępność kursów i szkoleń dla kobiet. Lwów to miasto, które stale się rozwija i zmienia. Jedno pozostaje jednak niezmienne – Lwów jest i będzie miastem kobiet.
Kobiece oblicze miasta taka wycieczka do Lwowa rozpoczyna się na placu Rynku, gdzie zobaczysz dwie lwowskie rzeźby, bez których historycznego centrum Lwowa nie sposób sobie wyobrazić – to Diana i Amfitryta, dwie boginie, które od ponad dwustu lat czarują gości miasta. Ich wizerunek, wyrazy twarzy i ubiór skrywają w sobie nie mniej zdumiewające historie. Następnie do Opery Lwowskiej, która nosi imię słynnej na całym świecie primadonny opery, rodowitej lwowianki – Salomei Kruszelnickiej. Ten teatr stał się pierwszą i ostatnią sceną gwiaździstej ścieżki śpiewaczki. A tymczasem – było całe życie. Nie bez uwagi pozostanie również dom rodzinny samej primadonny – współczesny „Muzeum-Memoriał Salomei Kruszelnickiej”. Tutaj do dziś znajdują się stare płyty, kostiumy, grzebienie do włosów, listy, ulubione książki diwy. Niemal tuż obok stał gmach pamięci innej znanej lwowskiej kobiety – Oleny Kulczyckiej, Artystki Ludowej Ukrainy. Gromadzi się tu twórczość malarki, przedmioty z jej osobistego archiwum, wspomnienia Kulczyckiej od jej przyjaciół, znajomych i fanów. Wracając do centrum Lwowa, spotkasz „Galicję” – główną rzeźbę kobiecą Lwowa, która jest przedstawiona na samym szczycie Uniwersytetu Narodowego im. Iwan Franko. A na Alei Swobody zobaczysz lwowską „Statuę Wolności”, czyli, jak to się powszechnie nazywa, „Siedzącą Statuę Wolności”, rzeźbę „Oszczędność”. W dalszej części trasy, wycieczka do Lwowa w kobiecym duchu pokaże gdzie znajduje się jedna z głównych kobiet religijnych Lwowa, figura Matki Bożej, której stworzenie i instalacja nie pozostawi bez dobrych emocji. Idąc dalej, spotkacie jeszcze cztery kobiety, niemal ze Lwowa – Afrykę, Azję, Europę i Amerykę. Te panie pozują erotycznie na samej fasadzie najstarszego hotelu we Lwowie – Hotelu George. I z tym miejscem związana jest także historia miłosna, a raczej romans, który trwał 10 lat. To historia kolejnej kobiety znanej Lwowi dzięki Honore De Balzac – polskiej hrabinie Ewelinie Hańskiej. To dzięki niej do Lwowa przyjechał światowej klasy Balzac, a długimi wieczorami, wpatrując się w mroki wieczorno- romantycznego Lwowa, pisał listy do swojej Eweliny….
Podczas wycieczki do Lwowa kobiecego należy zajrzeć również do Apteki -Muzeum, oraz Kamienicę Aptekarzy, gdzie mieszkała i pracowała słynna lwowska zielarka, katedrę Łacińską, gdzie znajduje się piękna rzeźba Matki Boskiej Łaskawej – patronki Lwowa, Cmentarz Łyczakowski, gdzie spoczywają liczne sławne lwowianki, m.in. Maria Konopnicka.
Wycieczka do Lwowa to okazja, by zanurzyć się w świecie danej architektury, imponujących fresków, luksusowych wnętrz, elementów wytwornego życia, a co najważniejsze – przespacerować się miejscami życia znanych kobiet Lwowa, usłyszeć smutne i zarazem silne historie lwowskiego kobiecości, obejrzeć najciekawsze kamienne rzeźby lwowskich nimf, bogiń, muz…Ta wycieczka to nie tylko okazja do podziwiania pięknych zabytków Lwowa, ale także do poznania historii i dokonań lwowskich kobiet. To wyjątkowy prezent dla każdej kobiety, która ceni kulturę i historię.