Rezonans magnetyczny – najczęstsze pytania pacjentów

Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe pozwalające na uzyskanie szczegółowych obrazów narządów wewnątrz ciała pacjenta. Wykonuje się je, wykorzystując bardzo silne pole magnetyczne i fale radiowe.

Czy rezonans i tomografia to takie samo badanie?

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa to różne rodzaje badań obrazowych, które pozwalają na uzyskanie obrazów wewnątrz ciała pacjenta.

Rezonans magnetyczny wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania obrazów tkanek miękkich, jak i struktur wewnątrz ciała, takich jak kości, tkanka nerwowa, narządy wewnętrzne czy naczynia krwionośne. Badanie to jest wybierane przede wszystkim do diagnozowania chorób układu nerwowego, serca, stawów oraz nowotworów.

Tomografia komputerowa natomiast wykorzystuje rentgeny oraz skanowanie komputerowe do uzyskania obrazów kości, oraz narządów wewnętrznych. CT jest często wykorzystywane w diagnostyce urazów, chorób nowotworowych, chorób układu oddechowego, chorób układu moczowego oraz traum.

Decyzja o tym, które z nich jest odpowiednie do danego przypadku, należy do lekarza specjalisty.

Czy wynik rezonansu magnetycznego jest od razu?

Wynik badania rezonansem magnetycznym nie jest od razu dostępny po jego zakończeniu. Obrazy uzyskane podczas badania są analizowane przez specjalistę, który przygotowuje raport zawierający wyniki badania i wnioski. Raport z wynikami jest następnie przekazywany lekarzowi, który skierował pacjenta na badanie, który jest odpowiedzialny za interpretację wyników i postawienie diagnozy.

Czas potrzebny na przygotowanie raportu z wynikami badania rezonansem magnetycznym może się różnić w zależności od przypadku oraz od placówki medycznej. W przypadku pilnych diagnoz pacjent może otrzymać wynik tego samego dnia, natomiast w przypadku badań, które nie są pilne, czas oczekiwania na wyniki może wynieść od kilku godzin do kilku dni.

Warto skontaktować się z ośrodkiem medycznym, w którym zostanie przeprowadzone badanie, aby uzyskać informacje na temat terminu otrzymania wyniku.

Jak uspokoić się przed rezonansem?

Jeśli masz trudności z uspokojeniem się przed badaniem rezonansem magnetycznym, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub technikiem medycznym, którzy przeprowadzą badanie. Mogą oni pomóc Ci rozwiązać problemy związane z lękiem i dostarczyć informacji, które pozwolą Ci na lepsze zrozumienie badania.

Jeśli Twój lęk jest bardzo silny i uniemożliwia Ci przeprowadzenie badania, lekarz może zaproponować Ci stosowanie środków uspokajających lub przeciwlękowych.

Więcej informacji na temat tego badania możesz uzyskać na stronie https://rezonanslodz.pl/.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *