Co warto zobaczyć w Odessie?

Co zobaczyć podczas wycieczki do Odessy i gdzie się wybrać? Odessa to jedno z najstarszych, klimatycznych i ciekawych miast Ukrainy. Aby lepiej się poznać, przyjeżdżają tu nie tylko Ukraińcy, ale także mieszkańcy wielu innych krajów. Każdy będzie mógł dowiedzieć się, jakie są zabytki Odessy, dlaczego zasługują na uwagę, na jakie ciekawe wydarzenia czy rozrywki warto się wybrać. Bez względu na to, w której dzielnicy lub na której ulicy Odeskiej zamieszkasz, wszędzie będziesz otoczony zabytkami. Jeśli na przykład nagle znajdziesz się w Odessie na jeden dzień (przejeżdżając, w podróży służbowej lub po prostu przyjeżdżając na jeden dzień, aby zobaczyć to wspaniałe miasto), przydatne będzie wcześniejsze wyznaczenie trasy turystycznej. Odessa to najpiękniejsze miasto. Znany jest ze swoich dzieł literackich, filmów, anegdot i piosenek. Po obejrzeniu wszystkich atrakcji nie da się go obejść w jeden dzień. Ale będzie można odwiedzić najważniejsze miejsca, poczuć atmosferę i usłyszeć gwarę Odessy. Dowiedzmy się więc, co warto zobaczyć w Odessie w 1 dzień.

Przygotuj się na długo spacer – 1 dzień wycieczka do Odessy

Wycieczka po Odessie zazwyczaj zaczyna się na stacji kolejowej, gdzie przyjeżdża większość turystów. A jeśli chcesz zobaczyć miasto na własną rękę, musisz przygotować się na długi spacer.

Ze stacji należy udać się ulicą Puszkinską do centrum, do historycznej części miasta. Już tutaj można zobaczyć piękne stare domy. Ulica jest wyłożona kostką brukową. Przy tej ulicy znajduje się słynny kompleks hotelowy „Bristol”, który został zbudowany w 1899 roku. Po renowacji budynek jest zabytkiem architektury. Następnymi krokami wycieczka do Odessy kieruje nas na Plac Katedralny. Znajduje się tu jeden z najstarszych budynków, Sobór Zbawiciela i Przemienienia Pańskiego. Można spacerować po placu, posłuchać dzwonu, podziwiać obrazy namalowane przez lokalnych artystów. Na placu znajduje się jeden z najpiękniejszych budynków w Odessie – Dom Russowa. Wspaniała architektura nie pozostawi nikogo obojętnym. Potem wrócimy do Deribasiwskiej. Ta ulica jest pełna wszelkiego rodzaju kawiarni i restauracji. Symbolem tej ulicy jest pomnik dwunastego krzesła ze słynnego dzieła Ilfa i Pietrowa. Wycieczko, przechodzimy do ulicy Richelieu, przy której znajduje się słynna Opera. Został zbudowany w stylu Opery Wiedeńskiej. Jest tu doskonała akustyka i wykwintne wnętrze. Opera w Odessie nie ustępuje najlepszym teatrom w Europie. Podczas następnej wizyty koniecznie odwiedź wnętrze teatru, aby zobaczyć piękno dekoracji i cieszyć się wspaniałą muzyką. Po przejściu nieco dalej dochodzimy do Bulwaru Primorskiego. Można tu podziwiać pomnik księcia de Richelieu, założyciela miasta. Legendarne Schody Potiomkinowskie schodzą do morza. Nazywa się go symbolem Odessy. Składa się ze 192 stopni. Można zejść nad morze i zobaczyć stację morską w Odessie. Ale jeśli nadal masz czas i energię, możesz iść dalej bulwarem do Pałacu Woroncowa i Mostu Teściowej.

Niestety jeden dzień to za mało, żeby zobaczyć całą Odessę.

Wycieczka do Odessy powinna trwać co najmniej 4 dni, nie zobaczysz wszystkiego, ale na spokojnie poznasz najbardziej fascynujące miejsca … na przykład targ Privoz, który można zwiedzac jak muzeum. Jest tam wiele straganów z przeróżnymi specjałami znad Morza Czarnego. To naprawdę wyjątkowe miejsca i jeśli jesteś na wycieczce w Odessie, po prostu musisz tam zajrzeć!  Co jeszcze? Bez wątpienia katakumby. Ta podziemna metropolia to istny labirynt z niesamowitą historią, opowieściami i mitami. Wycieczka do tego miejsca to minimum parę godzin.

Najciekawsze zabytki Odessy

Jest wiele miejsc na spacery samotne, z dzieckiem, w towarzystwie przyjaciół. Parki i ogrody Odessy są znane na całym świecie. Główne ulice o fantazyjnych nazwach, które słyszeli nawet zagraniczni podróżnicy. Wycieczka do Odessy nie musi być maratonem, można także odpocząć od zgiełku dużego miasta w zaciszu przyrody.

Mając w pamięci zabytki Odessy, które warto zobaczyć, od razu na myśl przychodzi Bulwar Primorski. To szykowna ulica, która pozwala cieszyć się pięknem i malowniczością nadmorskiego dworca. To piękne miejsce nazywane jest Perłą na wybrzeżu Morza Czarnego. Bulwar ma swoje atrakcje. Jednym z nich jest pomnik księcia de Richelieu, który był pierwszym burmistrzem Odessy, a także znanego wszystkim Aleksandra Siergiejewicza Puszkina. Bulwar Primorski jest równie piękny zarówno w dzień, jak i w nocy. Wieczorem zamienia się w niesamowitą romantyczną strefę – na drzewach świecą tysiące świateł, migoczą szyldy, śpiewają uliczni muzycy, kupcy sprzedają kwiaty i tak dalej. Decydując się, gdzie wybrać się na wieczorne wyjście z ukochaną osobą, wybór jest oczywisty.

Czterogwiazdkowy hotel Londyn szczegółowo przypominającego angielską architekturę. Budynek wzniesiono w 1825 roku, a architektem był Franz Baffo. Hotel przyciąga turystów nie tylko wysokim poziomem komfortu, ale także wyjątkową architekturą. Często tu nocują gwiazdy.

Dochodowy dom Falz-Feina lub dom z Atlantydami. To jeden z czterech najpiękniejszych obiektów architektonicznych Odessy. Budynek będzie miał wysokość 5 pięter. Został zbudowany w 1899 roku pod kierunkiem architekta Lwa Włodka. Unikalnym elementem są Atlantydzi, którzy podtrzymują sferę niebieską. Dziś jest godłem Światowego Klubu Odessanów.

Klasztor patriarchalny Świętego Zaśnięcia Odeskiego to klasztor męski przy Mayachny Lane 6. Został zbudowany w 1814 roku. Początkowo była to świątynia drewniana, później wzniesiono piękną kamienną budowlę. Praktykują w katedrze do dziś. To jest ważne. Można spacerować po terenie, podziwiać piękno, ale wejście do środka jest zabronione. Klasztor Wniebowzięcia jest piękny przy każdej pogodzie – wiosną, jesienią, latem i zimą.

Muzea Odessy

Wycieczka do Odessy byłaby niepełna bez odwiedzenia choćby jednego z muzeów, jakie proponuje nam to miasto. W Odessie znajduje się wiele muzeów, które można zwiedzać przez cały rok. Najpopularniejsze z nich to:  Archeologiczne – najstarsze na Ukrainie, oferuje ekspozycje dotyczące historii północnego regionu Morza Czarnego, starożytności egipskiej, mumii, eksponatów z epoki średniowiecza i epoki kamienia. Twórczość zachodnia i wschodnia – można podziwiać przedmioty starożytności, sztukę Wschodu i Zachodu; Artystyczna – prezentowanych jest ponad 10 000 eksponatów malarstwa, rzeźby, grafiki i sztuki zdobniczej.

Muzeum historii lokalnej– mieści się w dawnym pałacu i oferuje możliwość obejrzenia ponad 120 tysięcy różnych artefaktów, począwszy od starożytnych dokumentów z podpisami, a skończywszy na broni, monetach, rzadkich wydaniach itp. Tradycyjnych muzeów jest wiele, ale chcemy także zaproponować coś mniej konwencjonalnego.  Fabryka Koniaku Szustow to wyjątkowy obiekt na terenie odeskiej fabryki, w którym można zwiedzać, poznawać historię dynastii, podziwiać produkcję, a nawet przejść degustację.

            Muzeum Literackie – tutaj można zanurzyć się w kulturze Odessy, poznać historię wydarzeń czy miejsc, zapoznać się z podstawami literackimi, powieściami, a także podziwiać otaczający muzeum Ogród Rzeźby. Jest wiele innych muzeów, ale te opisane powyżej cieszą się szczególną miłością zwiedzających. Wycieczka do muzeum wcale nie musi być nudna.

Plaże Odessy

W Odessie oferowane są luksusowe wakacje na plaży. Odwiedzając miasto latem, zdecydowanie warto odwiedzić najpopularniejsze plaże: Arkadia to najpopularniejsza plaża, na której w weekendy toczy się główne życie klubowe miasta, a także oferuje malownicze krajobrazy, rozwiniętą infrastrukturę.

Kolejny punktem wycieczki na plażę jest „Langeron”  piękna, dobrze wyposażona,
z miękkim piaskiem, z oceanarium na wybrzeżu i nocnymi imprezami. Naprawdę warto tam zawitać.

Ogólnie rzecz biorąc, na wszystkich plażach Odessy znajdują się kawiarnie, restauracje, kabiny prysznicowe, można wypożyczyć parasole i leżaki.

Po Odessie można poruszać się autobusami i innymi środkami transportu publicznego, ale nie jest to zbyt wygodne. Można także wynająć samochód w Odessie, aby szybko przemieszczać się między adresami, pokonywać dowolne odległości, a nie czekać do jutra, aby odwiedzić jakiś obiekt oddalony od miejsca zamieszkania. Wycieczka do Odessy to naprawdę ciekawa propozycja, która nie zawiedzie oczekinań.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *