O czym napisać artykuł do gazetki szkolnej?
Większość uczniów nie lubi przygotowywać gazetek szkolnych, nawet jeśli (a może właśnie dlatego, że) mają temat narzucony z góry i ktoś przekaże im gotowe materiały. Tymczasem nie musi to być wcale żmudna i nudna praca. Gazetki takie mogą przecież dotyczyć tematów aktualnych i ciekawych, a nie tylko powtarzających się co roku świąt. O czym można napisać artykuł do gazetki szkolnej, aby samo przygotowanie było przyjemne, a treść gazetki przykuwała w pozytywny sposób uwagę uczniów i nauczycieli?
Każdy temat trzeba skonsultować z wychowawcą
Wychodzenie z inicjatywą przez uczniów co do tematów gazetek jest ogólnie bardzo dobrze przyjmowanym zjawiskiem. Wskazuje bowiem na to, że uczniom nie jest wszystko jedno co do tego, co mijają na szkolnych korytarzach i że chcą dzielić się ciekawymi tematami z innymi.
Wymyślając tematy na gazetkę trzeba jednak skonsultować je choćby z wychowawcą. I chodzi tu zarówno o proponowaną problematykę, jak i wykonanie gazetki. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o tzw. tematy kontrowersyjne, budzące spore emocje i bardzo emocjonalne wymiany zdań, prowadzące do kłótni. Nie oznacza to, że nie warto ich poruszać, jednak przy realizacji przyda się czasem podpowiedź osoby dorosłej oraz akceptacja dyrekcji.
Tematów na gazetkę jest naprawdę sporo!
O czym napisać artykuł do gazetki szkolnej, aby obyło się bez problemów? Może to być np.:
- seria gazetek o różnych hobby – mogą być zmieniane co miesiąc lub co dwa tygodnie, w zależności od tego, ile hobby ma zostać przedstawionych; może to być np. malowanie, rękodzieło, sport, gry, turystyka itd.
- aktualne tematy znane z mediów (Internet, TV) – np. przybliżenie tego, czym jest wojna, kryzys humanitarny, kryzys klimatyczny, zmiany pogodowe itd.
- porady, jak się uczyć, aby łatwiej przyswajać wiedzę – w tym: jak uczyć się języków obcych? Jak zrozumieć matematykę? Jak zrozumieć i polubić fizykę? Jak zacząć programować?
- najczęstsze problemy dzieci i nastolatków i jak sobie z nimi emocjonalnie radzić – chodzi przede wszystkim o uświadomienie, że przyznanie się do tego, że ma się problemy nie jest oznaką słabości i trzeba czasem poszukać pomocy, np. w telefonie zaufania
- problemy z jakimi można spotkać się w Internecie – temat przestroga i poradnik, jak sobie w takich sytuacjach radzić – chodzi o hejt, różnego rodzaju scam, próby oszustwa itd.
- informacje o tym, gdzie w pobliżu szkoły można realizować swoje pasje i dokładnie które (śpiew, taniec, gra na instrumentach, kółka komputerowe i sportowe, itd.) – czyli np. gdzie w danym mieście znajdują się lokalne domy kultury, jakie zajęcia proponują itd.
- kącik humorystyczny – jako stała część każdej gazetki.
Zgadzam się na sto procent. Liczę na to, że na blogu pojawi się dużo więcej tekstów właśnie na ten temat.