Instalacja kanalizacyjna w domach

Instalacja wodno-sanitarna to jeden z najważniejszych elementów w budynkach o różnym przeznaczeniu. Całość na ogół zaprojektowana jest w taki sposób, aby działała na zasadzie grawitacji. Czy to jedyna informacja, jaką trzeba posiadać właśnie na ten temat? Oczywiście, że nie. Warto przyjrzeć się temu tematowi nieco dokładniej, aby mieć pewność, że wszystko działa bez najmniejszych zarzutów.

Najważniejsze zasady montażu instalacji wodno-sanitarnej

Należy pamiętać o tym, aby projektowanie instalacji kanalizacyjnych powierzyć odpowiednim specjalistom, którzy będą wiedzieli, jakie zasady muszą być zachowane. Wystarczy bowiem jeden maleńki błąd, a kanalizacja nie będzie działała w sposób prawidłowy.

Spadek rur

Należy pamiętać o tym, aby na każdy metr długości przewodów, zadbać o 2-3 cm spadku. Dlaczego? Po to, aby wszelkie nieczystości mogły spływać w dół, bez żadnego problemu, do swojego miejsca przeznaczenia. Należy jednak pamiętać o tym, że spadek nie może być większy niż 15%. Z drugiej strony, jeżeli spadek będzie zbyt mały, ścieki na pewno nie będą miały takiej swobody opadania. Co za tym dalej idzie – w rurach będzie pojawiać się bardzo dużo osadu, doprowadzając w przyszłości do zatkania się kanalizacji.

Połączenia rur

Zawsze trzeba zadbać o to, aby wszystkie rury, niezależnie od tego, gdzie dokładnie się znajdują, zostały w odpowiedni sposób ze sobą połączone. Dlaczego? Ponieważ od tego zależy szczelność wszystkich rur. Nie można patrzeć na to, że rura znajduje się szczelnie zakryta w betonowej ścianie. Już nie raz i nie dwa słyszało się o przeciekających rurach, które to były powodem zalania domu lub mieszkania. To chyba wystarczający dowód na to, żeby zadbać o właściwie połączenia takich rur.

Wentylacja instalacji

Osoba, która na co dzień nie ma doświadczenia z takim tematem nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinna zostać również poprowadzona wentylacja całej instalacji wodno-sanitarnej. Może ona przybierać różną formę. Niekiedy ma się do czynienia z zaworami napowietrzającymi. Do wyboru jest również wyprowadzenie pionu ponad dach. Rozmawiając ze specjalistami, jacy mają do czynienia z tego rodzaju tematyką, można się przekonać, że właśnie ten drugi sposób jest przez nich bardziej polecany.

Wśród obowiązujących zasad, jeżeli chodzi o montaż, można wymienić podejścia i syfony, jakie należy potraktować z odpowiednim zaangażowaniem. Tylko dzięki temu można być pewnym tego, że cała instalacja zostanie w odpowiedni sposób założona, ciesząc pełną funkcjonalnością.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *