Jak namierzyć wyciek wody w mieszkaniu

W każdym mieszkaniu znajduje się sieć rur doprowadzających wodę do pomieszczeń. Zimna i ciepła woda dostarczana jest do kuchni, łazienki i ubikacji. W każdym z tych pomieszczeń pod tą instalację podpięte są krany, zmywarka, pralka lub suszarka. Duża część tej infrastruktury może być prowadzona w podłodze czy w ścianie. Dodatkowo w mieszkaniu znajduje się ogrzewanie CO. Pojawienie się wycieku wody z instalacji może być przyczyną wielu problemów. Dlatego na początku warto zastanowić się w jaki sposób namierzyć taką nieszczelność.

Jak poznać czy jest wyciek wody w mieszkaniu

Wyciek można na dwa sposoby:

  • po miejscu gdzie jest wilgotno, woda wydostaje się na zewnątrz rury, podłoga lub ściana jest ewidentnie mokra ( w tym przypadku namierza się rejon uszkodzenia, jednak nie zawsze można znaleźć dokładne miejsce )
  • jak wyciek bezpośrednio odprowadzany jest do kanalizacji, wówczas jedynie wskazania wodomierza mogą naprowadzić na podejrzenie o wycieku

W jaki sposób szukać wycieku w mieszkaniu

Szukanie wycieku w mieszkaniu może nie być łatwe do ustalenia. Wszystko zależy, gdzie jest nieszczelność. Czy dotyczy bezpośrednio rury czy podpiętych urządzeń. Samodzielne próby określenia czy wyciek dotyczy instalacji wodnej mieszkania powinno zacząć się od:

  1. Zakręcenia zaworów wszystkich kranów w mieszkaniu.
  2. Zakręcenia zaworu spłuczki.
  3. Zamknięcia zaworu przy liczniku wody
  4. Odczytania licznika z uwzględnieniem wszystkich pól

Tak zamkniętą instalację należy trzymać do kilkunastu godzin. Po tym czasie trzeba otworzyć zawór przy liczniku wody. Jednocześnie obserwować wskazanie licznika. Jeśli wskazanie się delikatnie zmieni to z pewnością wyciek znajduje się w instalacji. Jeśli wypływ wody jest mały, wskazanie może być niewystarczające. Należy wówczas szczególną uwagę zwrócić na to czy przy otwarciu zaworu nie pojawia się charakterystyczny szum wody wpływającej do rur. Jeśli tak, to wyciek jest pewny.

Taką procedurę powtarzamy wody zimnej i ciepłej.

Jak namierzyć wyciek

W celu namierzenia wycieku trzeba sprawdzić infrastrukturę. Może znajdować się on bezpośrednio w kranie lub na przewodach wodnych pralki, zmywarki. Sprawdzić należy wszystkie uszczelki oraz szczelność przewodów gumowych wpiętych w instalację.

W przypadku rur schowanych w ścianie lub w podłodze powinno użyć się geofonu. Jest to specjalistyczny mikrofon namierzający szum wyciekającej wody. Można dość dokładnie określić miejsce nieszczelności. Inną metodą jest pomiar wilgotności w ścianach czy w posadzce. Pozwala to precyzyjnie określić miejsce, w którym należy rozpocząć prace remontowe.

Samemu namierzając wyciek wody rozwiązuje się wiele problemów. Czasem jednak trzeba będzie skorzystać z pomocy firmy, która wykorzystując specjalistyczne narzędzia dokładnie określi miejsce wycieku.

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *