Klimatyzacja domowa – gdzie najlepiej ją zamontować?

Obecność klimatyzatora w mieszkaniu prywatnym czy domu wolnostojącym nikogo już nie dziwi. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w komfort termiczny i powietrze pozbawione nadmiernej wilgoci. Zakup tego typu urządzenia zawsze wiąże się z odpowiedzią na podstawowe pytanie: gdzie umieścić klimatyzator? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy przynajmniej od kilku czynników.

Sypialnia, salon, a może kuchnia? Optymalne miejsce dla klimatyzatora

W przypadku klimatyzacji ściennej typu split stajemy przed koniecznością wyboru jednego pomieszczenia, w którym umieścimy urządzenie. Z całą pewnością powinno być to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Najlepszą lokalizacją wydaje się więc sypialnia, tym bardziej, że odpowiednia temperatura powietrza w nocy i jego czystość są kluczowe dla jakości snu i samopoczucia w ciągu dnia. Innym często wykorzystywanym miejscem jest salon, w którym sporo czasu spędza zazwyczaj wielu domowników.

Kolejnym krokiem jest dostosowanie jednostki wewnętrznej do charakteru i zagospodarowania pomieszczenia. Może ona być ulokowana bezpośrednio pod sufitem, na przykład nad drzwiami. Alternatywna lokalizacja to miejsce pod parapetem. Ważne, aby strumień powietrza nie płynął bezpośrednio na łóżko, kanapę czy inne punkt, w których mogłoby bezpośrednio oddziaływać na znajdujące się tam osoby. Klimatyzator nie może też być niczym zasłonięty czy zablokowany (meblami, zasłonami). Przykład montażu dostępny na klimatyzacja chrzanów.

O czym jeszcze warto pamiętać, instalując w domu klimatyzator?

Poza miejscem zapewniającym odpowiednią cyrkulację powietrza ważne jest również unikanie sąsiedztwa różnych urządzeń. Może ono bowiem skutkować bardziej intensywną pracą klimatyzacji i w efekcie większym zużyciem energii elektrycznej. Klimatyzator nie powinien więc znajdować się blisko lodówki, źródeł ciepła czy urządzeń elektrycznych. Nie może również być bezpośrednio wystawiony działanie światła słonecznego ani też ulokowany naprzeciwko okna albo drzwi. A co jeśli zależy nam na chłodzeniu i ogrzewaniu więcej niż jednego pomieszczenia? Idealnym rozwiązaniem będzie wówczas klimatyzator multi split, który składa się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych, a tym samym umożliwia optymalne chłodzenie i ogrzewanie kilku pomieszczeń jednocześnie. Dodatkową alternatywą jest klimatyzator przenośny, którego lokalizację możemy zmieniać  w zależności od aktualnych potrzeb. Jeśli trudno nam podjąć dezycję, w dokonaniu najlepszego wyboru pomoże nam profesjonalna firma oferująca sprzedaż, montaż i późniejsze serwisowanie klimatyzacji domowej. Zapraszamy na klimatyzacja Krzeszowice.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *