Zastosowanie uszczelek płaskich

Uszczelki i uszczelnienia są wykorzystywane w różnorodnych gałęziach przemysłu do różnego rodzaju zastosowań. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią uszczelkę do konkretnej aplikacji.

Uszczelki płaskie

Uszczelki płaskie są to uszczelki statyczne i mają za zadanie uszczelnić dwie gładkie powierzchnie uszczelniające, dzięki temu można je uznać za uszczelki kontaktowe. Uszczelki płaskie służą również jako materiał pomocniczy w połączeniach kołnierzowych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie elementy są ze sobą rozłącznie połączone za pomocą połączeń śrubowych lub obudów.

Dzięki zastosowaniu uszczelek płaskich uniemożliwiamy wydostanie się wszelkiego rodzaju mediów z uszczelnienia korpusowego. W zależności od czynników zewnętrznych i od rodzajów mediów znajdujących się w instalacji i mających kontakt z uszczelką, dostępne są różne rodzaje materiałów.

Uszczelki płaskie są dociskane wzdłuż złącza wyłącznie przez siły zewnętrzne. Ich zadanie polega z jednej strony na uszczelnieniu złącza, a z drugiej strony na wyrównaniu istniejących nierówności. Dzięki takiemu zabezpieczeniu w postaci uszczelnienia, media, które przepływają przez pusty korpus są zabezpieczone przed wydostawaniem się na zewnątrz. Uszczelki płaskie są stosowane niemalże wszędzie.

Uszczelki kołnierzowe

Uszczelki kołnierzowe to uszczelki płaskie, które mają za zadanie uszczelnianie kołnierzy. Ten rodzaj uszczelek używa się do uszczelnienia połączeń między dwoma elementami np.: kołnierze, rury. Uszczelki zapewniają trwałe i niezawodne uszczelnienie, dlatego jest wykorzystywany również w przestrzeniach, gdzie trzeba uszczelnić elementy narażone na ruch i wibrację. Dobre uszczelnienie jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności systemów. Uszczelki kołnierzowe często są wykorzystywane w branży sanitarnej i armatury na przykład do wodomierzy. Rodzaj materiału do wykonania uszczelki dobiera się w zależności od tego na jakie naprężenia termiczne lub chemikalia będzie narażone uszczelnienie. Zastosowanie uszczelek kołnierzowych jest szczególnie ważne przy przewodach, gdzie przepływają ciecze o konsystencji pasty. Zapobieganie wyciekom jest szczególnie ważne przy mediach szkodliwych dla zdrowia lub środowiska. Zarówno uszczelki płaskie, jak i kołnierzowe mogą być stosowane elastycznie i są mało zużywalne.

Zarówno uszczelki płaskie, jak i uszczelki kołnierzowe mogą być pokryte folią samoprzylepną. Zapewnia to lepszy montaż a także brak możliwości przesunięcia się uszczelki. Do wykrawania uszczelek z warstwą klejącą świetnie sprawdza się technologia Kiss Cut, która nie pozwala na przecięcie każdej warstwy materiału, a umożliwia jedynie sztancowanie z wykluczeniem bazowego materiału zabezpieczającego (linera). Możliwe jest dostosowanie dla wygody klienta dostarczenie serii uszczelek samoprzylepnych na arkuszu lub w rolce.

Firma VERMET produkuje uszczelki i podkładki kołnierzowe i płaskie na indywidualne zamówienie klienta, na każdy wymiar i kształt. Pomagamy w doborze materiału w zależności od funkcji jaką ma pełnić uszczelka. Firma VERMET produkuje zarówno duże serie uszczelek, jak i realizuje zamówienia na pojedyncze sztuki uszczelek. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej firmy VERMET, gdzie znajduje się szczegółowa oferta firmy.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *