Rehabilitacja po udarze – co warto o niej wiedzieć?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że udary mózgu są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Szacuje się, że co roku z powodu udarów mózgów umiera 5 milionów ludzi. Co więcej, udary mózgów są też najczęstszą przyczyną trwałej niepełnosprawności wśród ludzi dorosłych.

Dlaczego rehabilitacja po udarze mózgu jest tak istotna?

Udar zmienia całe życie chorej osoby. Podstawowy problem do rozwiązania, to powrót do codziennej aktywności sprzed choroby. Niektórzy pacjenci, u których wystąpiły bardzo duże deficyty neurologiczne nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Rehabilitacja po udarze jest niezwykle ważnym elementem postępowania terapeutycznego. Rehabilitacja pomaga powrócić do zdrowia i uzyskać niezależność; co jest niezwykle ważne dla osób, które przed chorobą prowadziły aktywny tryb życia. Ponadto rehabilitacja po udarze zmniejsza ryzyko zgonu w wyniku powikłań po udarze.

Ile będzie trwała rehabilitacja po udarze? To pytanie zadają sobie nie tylko pacjenci, ale także ich bliscy. Szacuje się, że optymalny czas rehabilitacji po udarze to około 3 do 6 miesięcy. W tym czasie mózg ludzki jest najbardziej podatny na zmiany. Dlatego istnieje ogromna szansa, że niekorzystne zmiany się cofną. Oczywiście rehabilitacja po upływie pół roku również ma sens. Aczkolwiek należy sobie uświadomić, że odzyskanie sprawności będzie zdecydowanie trudniejsze i będzie wymagało od pacjenta bardziej intensywnej pracy.

Jakie błędy popełniają chorzy?

Najczęściej popełniany błąd to niepodjęcie żadnych działań rehabilitacyjnych bądź rozpoczęcie ćwiczeń po bardzo długim czasie. Zwlekanie z rehabilitacją oznacza, że chory praktycznie traci szansę na sprawność i samodzielne życie. W skrajnych przypadkach brak rehabilitacji może w znacznym stopniu przyczynić się  do przedwczesnego zgonu osoby chorej. Pacjenci na stale unieruchomieni w łóżku są bardzo narażeni na różne dolegliwości, na przykład na:

  • zapalenie płuc,
  • zatorowość płucną,
  • odleżyny,
  • przykurcze,
  • zespoły bólowe,
  • zakrzepicę żylną.

Kolejnym błędem jest korzystanie z rehabilitacji wykonywanej przez osoby niewykwalifikowane. Rehabilitacja neurologiczna jest bardzo skomplikowana, wymaga ogromnej wiedzy na temat funkcjonowania układu nerwowego. Konieczne jest też doświadczenie w pracy z chorymi po udarach.

Szukasz profesjonalnej pomocy i skutecznej rehabilitacji po udarze? FMC kopernika Łódź, to miejsce, gdzie specjaliści nie tylko zajmują się rehabilitacją, ale też pomagają rozwiać wątpliwości, jakie trapią osoby, które walczą o powrót do zdrowia i ich rodziny.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *